انواع مکمل‌های غذایی (معدنی و ویتامینه) مورد نیاز بدن

مردم زیادی این روزها برای سالم ماندن، دست یافتن به اهداف ورزشکاری، مقابله با بیماری ها یا کنترل سندرم های خاص، به مکمل های غذایی رو آورده اند. بااینکه مکملها می توانند در همه ی این عرصه ها به ما کمک برسانند، اما انتخاب نوع مناسب و درست آن اهمیت زیادی دارد.

مکمل و انواع آن

به آنچه که کامل کننده رژیم غذایی مورد نیاز افراد است، “مکمل” گفته می‌شود. انرژی مکمل‌ها بر اساس نوع آن‌ها متفاوت است. به‌طور کلی مکمل‌های غذایی شامل مواد غذایی یعنی کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها، چربی‌ها، املاح، مواد معدنی و ویتامین‌ها هستند. در مکمل‌های غذایی معمولاَ مواد فوق به انواع و مقادیر مختلف یافت می‌شود. مکمل‌های ورزشی به دو نوع غیر هورمونی و هورمونی وجود دارد

چه کسانی به مکمل‌های غذایی نیاز دارند؟

با این حال برخی از افراد ممکن است به دلیل مشکلات و شرایط متفاوت نیاز به مصرف مکمل‌های مختلفی داشته باشند. افرادی مانند:

 • زنان باردار
 • مادران شیرده
 • گیاه‌خوران سفت و سخت
 • افرادی که بدن آنها برخی مواد غذایی را نمی‌تواند تحمل کنند یا به آنها آلرژی دارند
 • افراد مسن
 • کسانی که با بیماری‌های کلیوی، قلبی و عروقی، استخوانی و سرطانی دست و پنجه نرم می‌کنند.

مکمل‌ها، ویتامین‌ها و موادمعدنی مورد نیاز بدن

بدن پیچیده  انســان به صدها ویتامین، موادمعدنی و مکمل نیاز دارد تا عملکرد ســالمی داشته باشد. مهمترین مکمل ها، ویتامین ها، موادمعدنی و موادغذایی تأمین کننده آنها به شرح زیر است:

 • ید: این ماده معدنی مفید، به تنظیم متابولیسم بدن و تولید هورمون‌های تیروئید کمک می‌کند. منابع: نمک (نوع یددار)، ماست و علف دریایی
 • منیزیم: اگرچه این ماده معدنی تنها به میزان اندکی موردنیاز بدن است اما همین اندازه از منیزیم بیش از ۳۰۰ عملکرد در بدن را حمایت می کند. این ماده معدنی در موادغذایی ای نظیر غلات کامل، اسفناج، بروکلی، حبوبات و آجیل یافت می شود. از جمله عملکردهایی که منیزیم نقش مهمی در آنها دارد، متعادل نگه  داشتن سطح فشارخون، افزایش دید در بیماران مبتلا به آب سیاه و حفاظت از مغز در برابر آسیب های ناشی از وجود عناصر سنگین فلزی موجود در خون نظیر سرب است
 • ویتامین E:‌ این ویتامین به اکسیر جوانی شهرت دارد اما فواید آن بسیار بیشتر از آن چیزی است که در ظاهر می‌بینیم .ویتامین E در مبارزه با بیماری ها، جلوگیری از حمله قلبی و کاهش اثرات افزایش سن نقش بسزایی دارد. برای دریافت ویتامین E باید آووکادو، روغن زیتون، دانه آفتابگردان، جوانه گندم و مغزها را به میزان زیاد در رژیم غذایی روزانه گنجاند.
 • ویتامین B12: تمام ویتامین های گروه B برای سلامت بدن ضروری هستند اما ویتامین B12 با همه آنها متفاوت است. این ویتامین برای سلامت سلول های عصبی و سلول های قرمز خونی و همچنین تولید DNA ضروری است. گوشت قرمز، گوشت ماکیان، تخم مرغ و محصولات لبنی، منابع طبیعی B12 هستند٬ اگرچه بالا رفتن سن، میزان جذب ویتامین B12 از موادغذایی کاهش می یابد و بهتر است مکمل های این ویتامین در کنار منابع طبیعی آن مصرف شود
 • زینک‌: زینک در محصولات دامی، صدف های خوراکی و مغزها موجود است و به بهبود سریع تر بدن کمک کرده و سیستم ایمنی را تقویت می کند. این ماده معدنی همچنین به سلامت پروستات در مردان کمک می کند.
 • کلسیم:‌ کلسیم برای داشتن استخوان ها و دندان های محکم ضروری است. برای جلوگیری از ضعف استخوان ها و ابتلا به پوکی استخوان، هر فرد روزانه باید ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ میلی گرم کلسیم دریافت کند. این ماده به صورت عمده در لبنیات کم چرب و بدون چربی یافت می شود. همچنین به نسبت کمتری در سبزیجات با برگ های سبز تیره نیز موجود است. اغلب مردم میزان کلسیم مورد نیاز را از رژیم غذایی روزانه شان دریافت نمی کنند.
 • ویتامین A: ویتامین A نقش بسیار مهمی در سلامت چشمها و پوست دارد، همچنان که سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت می‌کند٬ ویتامین A  همراه با ویتامین های C و E با آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد در بدن مبارزه می کند.
 • ویتامین D: این ویتامین علاوه بر اینکه باعث بهبود جذب مکمل های کلسیم می شود، از سیستم ایمنی بدن نیز حمایت می کند. در مناطق آفتابی، بدن انسان به صورت طبیعی ویتامین تولید می کند اما کسانی که در مناطقی زندگی می کنند که از آفتاب بهره  چندانی ندارند باید مکملویتامین D به میزان ۶۰۰ تا ۸۰۰ واحد روزانه مصرف کنند. این ویتامین  در ماهی های چرب و مواد غذایی غنی نظیر غلات و شیر نیز یافت می شود.
 • ویتامین C:‌ این ویتامین در مرکبات، فلفل و سبزیجات سبزبرگ یافت می‌شود. ویتامین C برای مبارزه با بیماری ها و پایین نگه   داشتن سطح فشارخون دارای اهمیت است. به سادگی نمی توان میزان موردنیاز بدن را از رژیم غذایی روزانه دریافت کرد، بنابراین بهتر است مکمل های ویتامین C در برنامه غذایی روزانه گنجانده شود.
 • فولیک اسید:‌ ویتامین B9 که بیشتر مردم آن را به نام فولیک اسید می شناسند، برای عملکرد مغز و جلوگیری از بیماری های قلبی ضروری است. این ویتامین در جگر، قلوه، مخمرها و سبزیجات سبز برگ یافت می‌شود.اگرچه دریافت ویتامین B9 برای تمام گروه های سنی ضروری است، اما در زنان باردار و شیرده دریافت روزانه این ویتامین از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.
 • ویتامین ‌B6: ویتامین B6 در موادغذایی ای مانند گوشت ماکیان، حبوبات، جوانه گندم و موز یافت می شود و برای تسریع فرایند بهبود بدن و عملکرد بهتر مغز ضروری است.

توصیه

مطالعات نشان می دهد که یک رژیم غذایی صحیح در اغلب موارد می تواند نیازهای افراد را تامین کند. متخصصان و صاحب نظران علم تغذیه توصیه می کنند که به جای روی آوردن به انواع مکمل های تغذیه ای، رژیم غذایی خود را اصلاح کنید تا از طریق یک رژیم غذایی مناسب و متعادل، نیازهای تغذیه ای خود را دریافت کنید. دلایل متعددی برای این توصیه متخصصان وجود دارد که مهم ترین آنها از این جمله است:

 • مطالعات نشان می دهد که جذب مواد مغذی از طریق غذاهای طبیعی بسیار بیشتر از مکمل ها است.
 • به مکمل های تغذیه ای موادی از جمله رنگها، مواد نگهدارنده، اسانس ها و مواد حامل افزوده می شود.
 • مواد غذایی طبیعی دارای انواع متعددی از ریزمغذیها هستند و تنها یک نوع ویتامین را برای ما تامین نمی کنند.
 • هر روز گروه جدیدی از آنتی اکسیدانها و مواد مغذی موثر در غذاهای طبیعی شناسایی می شود که قبلا شناخته نشده و انسان هنوز نتوانسته است آن را به شکل مکمل تولید کند.
 • اگر ریز مغذی ها را از طریق رژیم غذایی دریافت کنید، احتمال دریافت بیش از اندازه و در حد مسمومیت وجود ندارد. اما مصرف مکمل های تغذیه ای می تواند منجر به دریافت بیش از اندازه و مسمومیت گردد.
 • هیچگاه نمی توان یک مکمل را برای تمام عمر مصرف کرد. اما اگر یاد بگیریم که با یک روش تغذیه سالم تمام مواد مغذی را برای بدن خود تامین کنیم، همیشه می توانیم این رژیم غذایی سالم را ادامه دهیم.
 • از نظر اقتصادی داشتن یک رژیم غذایی سالم، مقرون به صرفه تر است تا خرید مکمل های تغذیه ای.

منابع:

مردمان، ir-med.com، دکترمینوشیرازی، سلامت اندیش فلورا tebesoonati.ir ، gymoffline.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *