تاثیر تغذیه بر دیرتر وزودتر شدن پریود(عقب وجلو انداختن قاعدگی)

عادت‌ماهیانه طبیعی

خانم‌ها در حالت عادی می‌بایست حدود هر 30 روز یک بار، به مدت سه تا هفت روز عادت ماهانه شوند. بعد از گذشت چند سال از عادت‌ماهیانه، چرخه‌ای برای آنها ایجاد می‌شود. بعضی خانم‌ها حتی می‌توانند ساعتی که قرار است پریود شوند را پیش‌بینی کنند.

 میزان خونی که طی هر قاعدگی از دست می‌رود، در خانم‌های مختلف متفاوت است. بعضی خانم‌ها از ابتدا پریودهای سنگین‌تری دارند و بعضی پریودی واقعا سبک دارند که اصلا احساس نمی‌شود.

عادت‌ماهیانه نامنظم

پریود نامنظم نوعی خونریزی است که در مقایسه با قاعدگی‌های قبلی غیرطبیعی می باشد و می‌تواند شامل هر چیزی از دیر شدن عادت‌ماهیانه تا زود رسیدن آن، خونریزی بسیار کم تا خونریزی خیلی سنگین باشد.

اگر معمولا عوارض پیش از قاعدگی را تجربه نمی‌کنید، ولی حالا دچار دل‌دردها، نفخ و سردردهای شدید می شوید هم می‌توانید آن را نامنظم شدن عادت‌ماهیانه بدانید.

علل عادت‌ماهیانه نامنظم

1- بارداری

بدن خانم‌ها در زمان بارداری، سطوح مختلفی از هورمون‌ها را ترشح می‌کند که موجب متوقف شدن عادت‌ماهیانه می‌شود. البته در برخی موارد، قبل از اینکه عادت‌ماهیانه در خانم باردار به کلی قطع شود، کم شدن خونریزی یا عقب افتادن آن را تجربه می‌کند. اگر احتمال می دهید باردار هستید، به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

2- استرس

استرس شایع ترین دلیل به هم خوردن نظم عادت‌ماهیانه است. کورتیزول که هورمون استرس است، تاثیری مستقیم بر میزان تولید هورمون‌های جنسی استروژن و پروژسترون در بدن دارد. اگر میزان بالایی کورتیزول در جریان خونتان وجود داشته باشد، زمان و میزان قاعدگی شما تغییر خواهد کرد.

3- رژیم‌غذایی

یکی دیگر از متداول‌ترین علت‌های بر هم خوردن نظم عادت‌ماهیانه، غذاهایی است که می‌خورید و مهم تر از آن وزنتان. اگر رژیم‌غذایی‌تان سرشار از کربوهیدرات باشد یا وزن اضافه کرده باشید، بدنتان سطح متفاوتی از برخی هورمون‌ها را تولید خواهد کرد. برای خانم‌هایی که وزن کم می‌کنند نیز این مشکل پیش می‌آید.

4- ورزش

بدن برای قاعدگی به انرژی نیاز دارد. اگر میزان بالایی از انرژی‌تان را در باشگاه ورزشی و از طریق ورزش می‌سوزانید، چیز دیگری برای بدنتان باقی نمی‌ماند که در جریان عادت‌ماهیانه مصرف کند.

5- قرص‌های ضدبارداری

ممکن است چند ماه طول بکشد تا بدنتان به دوز هورمون‌هایی که قرص‌های ضدبارداری وارد بدنتان می‌کنند، عادت کند.

6- مصرف الکل

کبد با متابولیزه کردن استروژن و پروژسترون، به تنظیم چرخه قاعدگی زنان کمک می‌کند. مصرف الکل می‌تواند باعث آسیب کبد شود و در عملکرد آن برای متابولیزه هورمون‌های زنانه اختلال ایجاد می‌کند.

7- سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

این مشکل موجب می‌شود که کیست‌هایی در تخمدان ایجاد شود که در تخمک‌گذاری عادی ایجاد اختلال می‌کند. سایر علائم این مشکل شامل رشد موهای زائد، افزایش وزن، شوره سر و ناباروری است. این مشکلات شامل اندومتریوز، سرطان تخمدان و بیماری قلبی می‌شود.

8- یائسگی

در یائسگی نیز مانند بارداری، هورمون‌های بدن تغییر می‌کنند. نامنظم شدن عادت‌ماهیانه می‌تواند 10 سال قبل از یائسگی شروع شود.

9- مصرف داروها

اگر اخیرا بیمار شده اید و مجبور هستید دارو بخورید، ممکن است عادت‌ماهیانه‌تان یک تا دو روز دیرتر اتفاق بیفتد. دلیل عمده آن این است که بیشتر داروها در نحوه تولید استروژن و پروژسترون در بدنتان اختلال ایجاد می‌کنند.

 برخورد با عادت‌ماهیانه نامنظم

در مورد علائمی که دارید و وضعیت عادت‌ماهیانه‌تان به پزشک توضیح دهید. پزشک ممکن است یک برنامه درمانی برایتان تجویز کند که شامل داروهای ضدبارداری هورمونی یا مکمل‌های دارویی، فعالیت‌های کاهنده استرس، تغییر در رژیم‌غذایی و برنامه ورزشی باشد.

آیا می توان قاعدگی را به تاخیر انداخت ؟

بسیاری از زنان، از داشتن دوره قاعدگی ماهانه احساس رضایت میکنند و حتی با پیش بینی زمان پریود، از نظر داشتن یک بدن سالم احساس اطمینان میکنند. اما برای عده ای دیگر، خونریزی ماهیانه یک اتفاق دردناک و ناتوان‌کننده است که میتواند بر فعالیتهای روزمره شان اثر منفی بگذارد.

خانم‌هایی که قاعدگیهای سنگین، طولانی، فراوان یا دردناک دارند و یا نشانه ها و علائم پیش از قاعدگی مانند درد سینه‌ها، نفخ و بی‌حوصلگی آنها را آزار میدهد، تمایل دارند که تناوب دوره های خونریزی ماهیانه را کاهش دهند.

همچنین خانم‌های مبتلا به ناتوانی فیزیکی و ذهنی، آندومتریوز یا سایر مشکلات پزشکی از قبیل کم خونی، آسم، صرع که با قاعدگی وضع آنها بدتر میشود، از تاخیر انداختن و کاهش دفعات خونریزی سود میبرند.

عده‌ای دیگر هم تمایل دارند که در عروسیها، جشنها، مسافرتها،تعطیلات یا فصول امتحانات قاعدگی خود را به تاخیر اندازند. در زنان ورزشکار، خدمه پرواز و برخی مشاغل دیگر هم تاخیر یا توقف قاعدگی یک انتخاب مقبول است. البته همه پزشکان با این کار موافق نیستند و این مسئله هنوز مورد بحث است.

رایج ترین روشی که برای تاخیر در پریود وجود دارد، استفاده از قرص‌های ضدبارداری خوراکی است که حاوی ۲۱ قرص فعال حاوی استروژن و پروژسترون و به دنبال آن ۷ قرص بی اثر یا دارونما هستند.

در صورت استفاده عادی از این قرص‌ها، در طول هفته‌ای که از قرص‌های دارونما استفاده میشود، خونریزی اتفاق میافتد ولی خوردن طولانی‌تر قرص‌های فعال، قاعدگی را به تاخیر میاندازد. به عنوان مثال اگر قرص‌های فعال، ۶ یا ۹ یا ۱۲ روز، بیشتر خورده شوند و به دنبال آن از قرص‌های دارونما استفاده شود، خونریزی به ترتیب ۷ یا ۱۰ یا ۱۳ روز به تاخیر میافتد. مصرف پشت سر هم قرصهای فعال باعث توقف کلی قاعدگی میگردد.

مواد غذایی مفید در به تاخیر انداختن زمان پریود

سرکه سیب

سرکه سیب خواص درمانی زیادی را دارد. سرکه سیب نه تنها برای هضم غذا و سیستم ایمنی بدن خوب است بلکه می‌تواند برای به تعویق انداختن پریود نیز بسیار مفید باشد. نوشیدن یک لیوان آب معدنی همراه با سه یا چهار قاشق غذاخوری سرکه سیب سه بار در روز می‌تواند از شروع پریود جلوگیری کند. اگر پریود شده‌اید نیز استفاده از سرکه سیب به این طریق به کاهش جریان خون و علائم و دردهای ناشی از قاعدگی کمک می‌کند.

مواد غذایی تند

حرارت در بدن به تولید بیشتر استروژن کمک می‌کند و پریود شدن را جلو می‌اندازد. اگر به هر دلیلی می‌خواهید پریود خود را به عقب بیندازید، توصیه می‌شود که غذاهای تند و ادویه‌دار را چند هفته قبل از شروع دوره خود به طور کامل از رژیم غذایی‌تان حذف کنید. برخی از مواد غذایی که بهتر است از آنها پرهیز کرد شامل فلفل تند‌، پاپریکا، فلفل قرمز، هالاپینو ، سیر و فلفل سیاه می‌باشند. از خوردن هرگونه غذای تند در بیرون پرهیز کنید و در این صورت احتمال به تاخیر انداختن شروع عادت ماهیانه افزایش پیدا می‌کند.

چای برگ جعفری

این چای یکی دیگر از منابع طبیعی است که برای مشکلات گوارشی و نیز به تاخیر انداختن قاعدگی بسیار عالی است. چند برگ برگ جعفری باید به مدت حدوداً بیست دقیقه در نیم لیتر آب جوشانده شود. اگر می‌خواهید به طور موثری پریود خود را عقب بیاندازید، این آب باید از صافی رد شود و به صورت گرم دو تا سه بار در روز تقریباً یک هفته پیش از موعد عادت ماهیانه مصرف شود. اضافه کردن مقداری عسل به چای جعفری طعم تلخ آن را از بین می‌برد و نوشیدن را لذت‌بخش‌تر می‌کند.

سوپ عدس سرخ شده

سوپ عدس سرخ شده یک ماده غذایی بسیار عالی برای به تاخیر انداختن قاعدگی است. خوردن این سوپ با معده خالی بهترین راه برای به تاخیر انداختن چرخه قاعدگی است و باید روزانه به مدت حداقل یک هفته قبل از شروع عادت ماهیانه مصرف شود. عدس همچنین سرشار از پروتئین بوده و برای بدن بسیار مفید می‌باشد. دفعه‌ی بعد که به دنبال به تاخیر انداختن پریود خود هستید، این غذای جدید را امتحان کنید و مرتب سوپ عدس بخورید. در این صورت می‌توانید چند روز عادت ماهیانه خود را عقب می‌اندازید و بدون مشکلات ناشی از پریود فعالیت‌های مورد نظر خود را انجام دهید.

مواد غذایی مفید در جلو انداختن زمان پریود

اگر منتظر شروع پریود خود هستید و می‌دانید که در صورتی که این دوره کمی زودتر از موعد شروع شود، مشکلات کمتری خواهید داشت، می‌توانید هر یک از موارد زیر را امتحان کنید تا دوره ماهیانه‌تان کمی زودتر شروع شود.

آب انار

یکی از بخش‌های پیچیده‌ی سیستم طبیعت برای درمان بیماری و القای سلامتی، انار است که حاوی مقدار بسیار بالایی آنتی اکسیدان است. این میوه‌ی قرمز همچنین در جلو انداختن پریود نیز موثر است. برای استفاده از انار جهت جلو انداختن عادت ماهیانه، چند روز قبل از شروع قاعدگی سه بار در روز آب انار بنوشید. همچنین می‌توانید برای جلو انداختن عادت ماهیانه چهار بار در روز مخلوط آب انار و آب نیشکر را بنوشید.

هویج

خوردن هویج تازه و یا نوشیدن یک فنجان آب هویج تازه 2 تا ۳ بار در روز یک روش فوق‌العاده برای جلو انداختن عادت ماهیانه است. هویج حاوی مقادیر بالایی کاروتن است که تولید استروژن را افزایش می‌دهد. هر چه استروژن بیشتری در بدنتان باشد، زودتر پریود می‌شوید. کدو حلوایی نیز یک منبع عالی از کاروتن است و اغلب با مقدار کمی عسل و دارچین خورده می‌شود. هر کدام از منابع کاروتن را که انتخاب کنید، می‌توانید مطمئن باشید که عادت ماهیانه‌تان زودتر از موعد رخ می‌دهد.

پاپایا

پاپایا ماده‌ی غذایی دیگری است که حاوی کاروتن می‌باشد و همچنین یکی از بهترین داروهای خانگی برای جلو انداختن عادت ماهیانه است. این میوه نه تنها موجب تحریک استروژن می‌شود بلکه در اثر حرارت اضافه‌ای که در بدن تولید می‌کند منجر به جلو افتادن قاعدگی می‌گردد. پاپایا همراه با مقدار کمی لیمو ترش که منبع سالمی از ویتامین ث است، بسیار عالی می‌باشد. دفعه‌ی بعدی که خواستید پریود خود را جلو بیاندازید، می‌توانید این روش تست شده را پیش از سایر روش‌ها استفاده کنید.

آناناس

مانند پاپایا، آناناس نیز یکی دیگر از میوه های گرمسیری است که حرارت مورد نیاز بدن برای شروع زودتر از موعد قاعدگی را تولید می‌کند. آناناس برای بسیاری از زنانی که به هر دلیلی خواسته‌اند پریود خود را جلو بیاندازند مفید واقع شده است. این میوه به خصوص وقتی در صورتی که به مقدار زیاد مصرف شود موثر است. می‌توانید سالاد آناناس و پاپایا را برای اطمینان از پریود شدن زودتر از موعد در نظر بگیرید.

 

منابع:

تبیان، weare.ir،‌ banoo1.com،‌شیرین بانو،‌ رنگ زندگی، nininama.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *