تغذیه بعد از لیپوماتیک

لاغری با لیپوماتیک یک راز برای لاغری موضعی و تناسب اندام است ، بد نیست بدانید که دوره ی نقاهت در عمل لیپوماتیک بسیار کوتاه بوده و حدود ۳ تا ۷ روز نیاز به استراحت می باشد. توجه داشته باشید که بعد از لیپوماتیک به دلیل اینکه چربی ها نمی سوزند و در واقع آسیبی به چربی ها وارد نمی شود و بافت آن سالم می ماند.

بيمارانی که عمل جراحی می شوند مسلما چند روز و گاهی يک هفته و يا بيشتر در بيمارستان بستری هستند و در اين مدت از نظر غذايی زير نظر پزشک، متخصصان تغذيه و پرستاران مراقب می شوند زمای که اين بيماران به منزل منتقل می شوند بايد در مورد تغذيه آنها اطرافيان و يا خود بيمار دستورات پزشک و يا متخصصان تغذيه را اجرا نمايند. نوع رژيم غذايی اين بيماران در منزل ادامه رژيم غذايی در بيمارستان می باشد و با بهبود و پذيرش او برای مصرف غذايی بيشتر لازم است رژيم غذايی او نيز تغيير يابد و از رژيم های غذايی کامل تری استفاده نمايد.

تجربه نشان داده است که بيمارانی که قبلا با رژيم غذايی آشنا شده اند، در پيروی از رژيم های غذايی همکاری بيشتری دارند و با رعايت اصول صحيح تغذيه سريع تر بهبود يافته و با عوارض کمتری مواجه می شوند، ما با توجه به اين اصل عقيده داريم که حتی بيماران قبل از آنکه جراحی شوند بهتر است با رژيم های غذايی بعد از آن آشنا شوند.

دوره نقاهت


لیپوماتیک باعث می شود که شما احساس بهتری بعد از جراحی داشته باشید و از تناسب اندام لذت ببرید .

بعد از لیپوماتیک دوره ی نقاهت حدود دو تا سه روز می باشد و بعد از این دوره می توانید به راحتی ورزش کنید ، قدم بزنید و سر کار بروید . مراقبت های ویژه ای برای این جراحی لازم نیست اما باید از بی تحرکی پرهیز کنید و مرتب استحمام کنید . سعی کنید از غذاهای چرب و شور به هیچ عنوان استفاده نکنید و از یک رژیم غذایی مناسب پیروی کنید .

رژیم غذایی بعد از لیپوماتیک


اگر تخليه چربی و لیپوماتیک  با بی حس كننده موضعی انجام شده است که عموما به اینگونه است ، بيمار می تواند فوراً به رژيم غذايی معمول خود بازگردد.

سایر ملاحظات بعد از لیپوماتیک


به مقدار كافی آب، آب ميوه يا نوشيدنی های غيرالكلی برای جلوگيری از اتلاف آب بدن بنوشد. از خوردن نوشيدنی های الكلی، به مدت 48 ساعت قبل و بعد از جراحی اجتناب شود.

استراحت مطلق برای چند ساعت اول بعد از جراحی لیپوماتیک پيشنهاد می شود و تا 18 ساعت رانندگی نباید انجام شود. در روز يا عصر تخليه چربي با لیپوماتیک ، پياده روي كوتاهی اگر تمايل داشته باشد، می تواند انجام دهد. در صورت شلی اوليه زياد پوست در ناحيه شکم تا 3 الی روز بيمار را از نشستن 90 درجه بايد منع کرد زيرا پوست شل شده چين خورده و مايعات در بين سپتوم های آن محبوس شده و به همراه سرومای تشکیل  شده سبب سفتی پوست زير شکم می شود . اين مشکلی است که  خيلی از پزشکان پس از تخليه چربی با آن مواجه می شوند و دنبال راه حلی برای آن می گردند. برای جلوگيری از اين امر به بيمار توصيه می شود که در اين مدت بيشتر دراز کشیده ،راه برود يا برای نشستن لم دهد.

روز بعد از تخليه چربی با ليپوماتيک بيمار می تواند خود را درگير فعاليت های فيزيكی روزانه خود کند . همچنين مي تواند 2 تا 4 روز پس از درمان به ورزش يافعاليت فيزيكی خود باز گردد. پيشنهاد  می شود كه با 25 درصد از شدت ورزش نرمال خود آغاز كند و سپس فعاليت روزانه ورزشی را با حوصله افزايش دهد. هرچه

تحرک بيمار در روزهای اول بيشتر باشد تخليه مايعات بهتر صورت ميگيرد.

پس از انجام لیپوماتیک رعایت چه اصولی به بهتر شدن نتیجه درمان کمک خواهد کرد؟

یکی از مراقبتهای بعد از لیپوماتیک که باید توسط اشخاص رعایت شود نشستن فرد است.زیرا که باید از نشستن طولانی در حالت ۹۰ درجه اجتناب کنید و حتی الامکان روی صندلی لم دهید. از مصرف غذای پر نمک و پر چرب برای کاهش ورم اجتناب کنید. تنها در چند ساعت اول پس از عمل به خصوص در صورت احساس خواب الودگی استراحت مطلق ضروری است و میتوانید در همان روز کمی پیاده روی کنید و از روز بعد پیاده روی منظم را شروع کنید و سپس حدود یک ماه بعد ورزش منظم را شروع نمایید. از بعد از عمل گن مناسب بپوشید و آن را فقط برای رفتن به حمام یا شستشوی آن خارج نموده و بعد از خشک شدن مجددا بپوشید. پوشیدن مداوم گن را باید تا ۲۴ ساعت بعد از توقف تخلیه مایعات از بدن ادامه دهید. پوشیدن مداوم گن در شکم به مدت حداقل دو ماه توصیه می شود .

نکات بعد از جراحی با روش لیپوماتیک


  • دوره نقاهت بعد از لیپوماتیک چیزی در حدود ۳ روز تا یک هفته می باشد و معمولا بعد از ۲-۳ روز میتوان به فعالیت خود بازگشت.
  • ترشح پس از عمل لیپوماتیک بستگی به میزان چربی از ۳ الی ۶ روز ادامه دارد.
  • پس از جراحی لیپوماتیک کبودی در برخی مواقع ایجاد می گردد که پس از یک هفته برطرف می شود.
  • پس از عمل لیپوماتیک ۲-۳ بار مراجعه به مطب الزامی است.
  • در لیپوماتیک درصورتیکه افتادگی پوست قبل از عمل وجود نداشته باشد با گن پوست جمع می گردد.
  • استفاده از گن حدود سه ماه نیاز به بستن گن می باشد.
  • یک هفته پس از عمل لیپوماتیک نیاز به پیاده روی و حدود سه ماه بعد می توان ورزش های سنگین انجام داد.
  • در لیپوماتیک درصورتیکه وزن بیمار ثابت بماند چربی ها قابل بازگشت نمیباشد.
  • با روش لیپوماتیک به از بین رفتن سلولیت کمک می کند.

منابع:

ویتا کلینیک، نیک صالحی، soogkhand.ir، دکتررفیع‌ پرنیا، دکترشاهرخ الهی

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *