درمان فشار خون پایین با تغذیه و رژیم درمانی

فشارخون پایین مانند فشار خون بالا برای افراد مشکلاتی مانند ( ضعف، سرگیجه، ضعیف شدن قلب، خستگی، بی حالی و غش ) ایجاد می کند. برای درمان فشارخون پایین دانستن علت آن مهم است علل فشارخون پایین مانند ( خونریزی، عفونت، کم آبی بدن، کند شدن غیر طبیعی ضربان قلب ( ناشی از تجویز دارو )، تغذیه نادرست و سوء تغذیه به علت فقدان پروتئین و کالری کافی و کمبود ویتامین های گروه ب مخصوصاً ویتامین B5، C، پانتتونیک اسید ) می باشددر صورتی که علت فشار خون مشخص باشد پزشک با رفع علت مشکل را برطرف می کند ولی در زمانی که علت فشار خون نامشخص باشد و یا تغذیه نادرست علت فشار خون باشد با یک برنامه غذایی صحیح می توانید مشکل کاهش فشار خون را بر طرف نمایید. تغذیه در کنترل فشار خون پایین نقش اساسی دارد.

علائم

بیشتر افرادی که فشارخون پایینی دارند، علائمی نشان نمی‌دهند. در این افراد، بیماری نهفته‌ای وجود ندارد که باعث افت فشارخون شود و در نتیجه درمانی لازم نیست. با این حال، زمانی که افت فشارخون مانع رسیدن خون کافی به مغز و دیگر اندام‌های حیاتی می‌شود، بایستی تحت درمان قرار بگیرد. در چنین مواقعی، یک بیماری نهفته منجر به افت فشارخون می‌شود. علائم رایج افت فشارخون عبارت‌اند از:

 • سرگیجه
 • تاری دید
 • تپش قلب
 • خستگی شدید
 • تشنگی شدید
 • پوست رنگ‌پریده
 • ضعف
 • تنگی نفس
 • ضربان قلب نامنظم
 • سبکی سر
 • حمله

عدم رسیدن خون کافی به مغز در اثر فشارخون پایین منجر به سرگیجه، خستگی شدید و عدم تمرکز می‌شود. تغییر حالت مانند بلند شدن و ایستادن ممکن است باعث سرگیجه یا سبکی سر شود. زمانی که فردی در حالت ایستاده است، خون به سمت پایین بدن حرکت می‌کند و این امر باعث کاهش فشارخون می‌شود. از آنجا که فشارخون افراد مبتلا به فشارخون پایین در حالت عادی پایین است، ایستادن باعث کاهش بیشتر فشار می‌شود. در نتیجه علائمی همچون سبکی سر و سرگیجه بروز می‌کند.

درمان فشار خون پایین

درمان های زیر باید تحت نظر پزشک انجام شوند:

– اگر دارویی باعث کاهش فشار خون شده است، باید تحت نظر پزشک مقدار آن را کم کرد و یا مصرف نکرد و داروی دیگری به جای آن خورد.

– اگر به علت از دست دادن آب بدن، فشار خون پایین آمده است، باید مایعات بیشتری مصرف کرد.

– اگر از دست دادن خون، باعث کاهش فشار خون شده است، درمان شامل تزریق خون و مایعات به درون ورید (سیاهرگ) می باشد.

– اگر شوک عفونی باعث افت فشار خون شود، درمان شامل مصرف آنتی بیوتیک و تزریق مایعات داخل وریدی می باشد.

– ضربان کند قلب ممکن است به علت مصرف دارو باشد. لذا پزشک، یا مقدار دارو را کم می کند یا مصرف آن را متوقف می کند.

– اگر آمبولی ریه و یا ترومبوز وریدی باعث کاهش فشار خون شده است، درمان شامل رقیق کننده های خون وریدی از قبیل هپارین و رقیق کننده های خون خوراکی از قبیل وارفارین می باشد.

– افت فشار خون در اثر تغییر وضعیت بدن (از حالت نشسته یا خوابیده به حالت ایستاده) نیز با اصلاح رژیم غذایی قابل درمان است. این اصلاح شامل موارد زیر است:

افزایش مصرف آب و نمک

افزایش مصرف نوشیدنی های کافئین دار (زیرا کافئین عروق خونی را تنگ می کند)

درمان فشار خون پایین با تغذیه

نوشیدنی های الکلی را مصرف نکنید، زیرا الکل، موجب از دست دادن آب بدن می شود.

از جوراب های واریس که رگ های پا را به هم می فشارد و تجمع خون در عروق پا را کم می کند، استفاده کنید.

رژیم غذایی مناسب و سالمی داشته باشید. تمام مواد مغذی که برای سلامتی مهم است را مصرف کنید، از جمله: نان و غلات سبوس دار، میوه ها، سبزیجات، مرغ و ماهی.

پیشگیری از افت فشار خون

پیشگیری از افت فشار خون، مدت زیادی طول می کشد اما با راهکارهای زیر می توانید نتایج خوبی بگیرید:

آب بیشتری بنوشید. تا می توانید آب بنوشید و از مصرف الکل بپرهیزید زیرا الکل موجب کم آبی بدن و کاهش بیشتر فشار خون در افرادی که دچار افت فشار خون هستند، می شود (در اکثر مقالات به نخوردن الکل سفارش می شود و اینجا نیز مخصوصا به آن اشاره شد تا مشخص شود که اسلام به چه دلیل و منطق روشنی، مصرف این ماده را حرام اعلام کرده است).

وعده های غذایی کمتر و کم کربوهیدرات مصرف کنید. وعده های غذایی کم کربوهیدرات را به میزان چند بار در روز مصرف کنید. به طور کلی از مصرف زیاد مواد کربوهیدراتی اجتناب کنید.

نمک: استفاده از نمک برای پیشگیری از فشار خون پایین دارای اهمیت بوده و مهم است. نمک را نه بیشتر از آنچه سفارش شده و نه کمتر، بلکه به میزان توصیه شده مصرف کنید (حداکثر 6 گرم در روز). توجه داشته باشید که دریافت بیش از اندازه نمک منجر به پرفشاری خون، نارسایی قلبی و دریافت کم آن نیز، موجب بدترشدن کم فشاری خون خواهد شد.

میوه ها: به مقدار فراوان میوه بخورید. آب میوه ها می توانند موجب جوان شدن شما و درنتیجه جلوگیری از افت فشارخون شوند. اگر برای تان امکان دارد بیشتر و بیشتر میوه بخورید. میوه ها برای تنظیم عملکرد بدن شما بسیار سودمند هستند.

موارد فوق از جمله مهم ترین مواردی هستند که باید همیشه در خاطر داشته باشید. با این راهکارها به طور قطع شما می توانید از افت فشارخون جلوگیری کنید.

گیاهان دارویی برای کنترل فشار خون

 • آب چغندر: با نوشیدن آب چغندر می توانید کاهش فشارخونتان را کنترل کنید. برای نتیجه گیری بهتر به بیماران توصیه می شود که یک فنجان آب چغندر را به میزان 2 بار در روز بنوشند؛ به این ترتیب بهبودی قابل ملاحظه ای حاصل خواهد شد.
 • سنبل هندی: سنبل هندی هم یک درمان خانگی بسیار مؤثر برای بهبود کاهش فشارخون است. مصرف این گیاه معمولا به میزان 30 تا 40 دانه توصیه می شود. معمولا مصرف مقدار خیلی کمی کافور و دارچین با این گیاه توصیه می شود. شما همچنین می توانید معجونی را با خیساندن 10 تا 20 گرم از این گیاه در 250 سی سی آب جوش تهیه کنید و این مخلوط را 3 بار در روز مصرف کنید.
 • حمام نمک فرنگی: این کار یکی از راه های آسان برای درمان فشارخون پایین است. برای این کار حدود یک و نیم کیلوگرم نمک فرنگی(سولفات منیزیم) را در یک وان آب گرم معمولی حل کنید و به مدت 10 تا 12 دقیقه در این محلول غوطه ور شوید. بهترین زمان انجام این کار، قبل از رفتن به رختخواب است. فقط مراقب باشید سرما نخورید.

ورزش کنید

یکی دیگر از مهم ترین کارهایی که می توانید برای درمان فشارخون پایین انجام دهید، ورزش است. پیاده روی آرام و دوچرخه سواری مخصوصاً در هوای آزاد و شنا بهترین ورزش ها هستند.

منابع:

رژیم سلامتی، دکتر مهدی کریمی، تبیان، بیتوته، ریحانه هستی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *