رژیم غذایی برای درمان دیابت بارداری

برعکس آنچه اغلب فکر می شد قند دیایب ایجاد نمیکند بلکه در اثر افزایش وزن ایجاد شده به خاطر مصرف قند در افرادی که مستعد هستند دیابت به وجود می آید. تمام زنان باردارِ چاق ، دختر یا دختر بچه دیابتی یا مادر یک ((نوزاد بزرگ)) ( وزن تولد بیش از 4 کیلوگرم) احتمال زیادی دارد که در سن 40 تا 50 سالگی مبتلاء به دیابت شوند.

رژیم غذایی پیش گیری مخصوصا برای جلوگیری از افزایش وزن زیاد که در این حالت نباید بیش از 10 کیلوگرم باشد لازم است. تنها به دلیل پیشگیری از دیابت است که توصیه میشود مادر در دوره ی بارداری افزایش وزن نداشته باشد و جنین از ذخایر او (( تغذیه )) کند.

چگونه سالم غذا خوردن به ما کمک خواهد کرد؟


به دلیل اینکه دوران بارداری، دوران مهمی است و رژیم غذایی صحیح در این دوران به دلیل رشد و سلامت نوزاد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است یک مادر باردار که دچار دیابت بارداری شده‌ است باید حتما تحت نظر یک متخصص تغذیه، از یک رژیم غذایی سالم و مناسب استفاده کند.

يک برنامه غذايی سالم را با اهداف زير پیگيری نماييد:

 • کنترل ميزان قند خون با هدف دستيابی به سطح قند خون در محدوده طبيعی
 • تامين تغذيه مناسب برای شما و همچنين برای جنين در حال رشد
 • دستيابی به تغييرات مناسب وزن در طول دوران بارداری

توصیه می شود زنان مبتلا به دیابت بارداری حتما شیردهی داشته باشند. زیرا، ممكن است حتی یك دوره ی كوتاه شیردهی خطر ابتلا به دیابت را در آینده كاهش دهد.

عوارض دیابت بارداری


دیابت می‌تواند برای روی رشد و نمو جنین در طی بارداری اثر داشته باشد. در اوایل بارداری، دیابت مادر می‌تواند منجر به بروز نقص‌های مادرزادی و افزایش خطر سقط جنین گردد. دیابت می‌تواند منجر به تغذیه و رشد زیاد از حد کودک گردد. سطح انسولین خون نوزاد افزایش مییابد.

راه كارهای مدیریت بيماری دیابت بارداری


برخی از راه كارهای مدیریت بيماری دیابت بارداری در دوران بارداری زنان بیان شده است. مهم ترين اين موارد عبارتند از:

 • نظارت کامل بر میزان قند خون مادر مبتلا به دیابت بارداری: نظارت کامل بر میزان قند خون مادران باردار مهم ترین مرحله از کنترل بيماری دیابت بارداری در زنان حامله است. اگر شما هم به عنوان یک زن حامله مبتلا به بيماری دیابت بارداری هستید، بايد بدانید که نیاز به بررسی سطح قند خون خود چند بار در هر روز دارید. انجام این کار به شما کمک خواهد کرد تا سطح قند خون خود را در حد طبیعی نگه دارید.
 • استفاده از رژیم غذایی سالم در مادران مبتلا به دیابت بارداری: همانطور که می دانید غذایی که می خورید، تاثیر بسیار زیادی بر سلامت بدن شما دارد. این امر در زنان مبتلا به بيماری دیابت بارداری بیشتر صدق می کند، چون اگر شما در دوران حاملگی خود به بيماری دیابت بارداری مبتلا شده باشید، حق خوردن برخی مواد غذایی را ندارید. بنابراین، يادتان باشد كه استفاده از یک رژیم غذایی سالم و متعادل می تواند راه طولانی مدیریت سطح قند خون بالا در طی دوران بارداری را برای شما و فرزند داخل رحمتان کوتاه کند. برای این منظور، زنان باید سعی کنند تا وزن اضافی زیادی در دوران بارداری به دست نیاورند.
 • ورزش کردن زنان باردار مبتلا به بيماری دیابت بارداری: زمانی که شما باردار می شويد، بدان معنی نیست که نمی توانید ورزش کنيد! در واقع، هنگامی که زنی حامله است، نیاز به انجام فعالیت های بدنی منظم برای داشتن تناسب اندام و سلامت بدنی خود و فرزند داخل رحمش دارد. چون هنگامی که فرد ورزش می کند، بدن او قند را از خون گرفته و به سلول های بدن می‌رساند. این کار سطح قند را در خون مادران مبتلا به بيماری دیابت بارداری کنترل کرده و آن را در میزان طبیعی خود نگه می دارد. ورزش نیز، ممکن است در غلبه بر مقاومت محیطی به انسولین و كنترل ‏‌‏هیپرگلیسمی ‏‌‏پس از صرف غذا سودمند بوده و برای بهبود قند خون مادر، به تغذیه درمانی افزوده شود. برخی از گزینه های ورزشی که برای مديريت بيماری دیابت بارداری در دوران بارداری زنان مفید هستند، عبارتند از:
 • دوچرخه سواری
 • پیاده روی کردن
 • شنا کردن
 • انجام کارهای خانگی
 • مصرف دارو برای كنترل بيماری دیابت بارداری: برخی از زنان باردار ممکن است برای درمان بيماری دیابت بارداری در بدن خود نیاز به مصرف دارو داشته باشند. اما اگر مصرف دارو هم جواب نداد، فرد برای درمان خود نیاز به تزریق انسولین خواهد داشت. در چنین مواردی دکتر متخصص زنان و زايمان ممکن است تزریق انسولین برای را کاهش سطح قند خون به بیمار خود توصیه کند.
 • نظارت کامل خود مادر باردار مبتلا به دیابت بارداری و دکتر متخصص بر روند رشد جنين: هنگامی که زنی حامله شود، مهمترین نکته در زندگی او رعایت نکات بهداشتی برای حفظ سلامت خود و کودک داخل رحمش است. بنابراین، این فرد باید با رعايت مراقبت های بهداشتی، همواره بر روند رشد کودک خود نظارت داشته و سلامت او را حفظ کند.

رژیم‌های غذایی مناسب دیابت بارداری


 • کربوهيدرات: کربوهيدرات غذاهای  EMRI حاوی کربوهيدرات به گلوکز تبديل شده و برای تامين انرژی بسيار مفيد می باشند. کربوهيدرات برای شما و فرزندتان بسيار مفيد می باشند. برای کمک به تنظيم ميزان قند خون خود لازم است مواد حاوی کربوهيدرات را در 3 وعده غذايی اصلی و 3-2 ميان وعده در روز تقسيم کنيد. مواد غذايی حاوی کربوهيدرات عبارتند از :
 • نان و غلات صبحانه
 • ماکارونی ، برنج و رشته فرنگي
 • سيب زمينی و ذرت
 • حبوبات مانند لوبيا و عدس
 • ميوه ها
 • شير ، ماست ؛ شير سويا غنی شده با ويتامين D EMRI

در بعضی از موارد علی رغم تنظيم ميزان مصرفی کربوهيدرات توسط خانم های باردار ، سطح قند خون بالاتر از حد طبيعی می باشد. در اين موارد نبايد کربوهيدرات را از برنامه غذايی حذف کرد. در اين موارد در روند درمان ديابت بارداری نياز به استفاده از انسولين برای تنظيم ميزان قند خون می باشد.

چربی: همواره سعی کنيد تا ميزان چربی مصرفی خود را کم کنيد. به خصوص چربی های اشباع. از چربی های سالم مانند روغن کانولا ، زيتون و انواع روغن های اشباع نشده ، مارگارين ، آواکادو و روغن تهيه شده از مغز های خوراکی استفاده کنيد. به منظور محدود کردن ميزان مصرفی چربی های اشباع در رژيم غذايی ، گوشت مصرفی خود را از نوع کم چرب ، مرغ بدون پوست و لبنيات کم چرب انتخاب نموده و از مصرف غذاهای و فست فود خودداری نمائيد. مصرف چربی بيش از اندازه باعث ايجاد اضافه وزن شده در نتيجه به صورت غير مستقيم باعث بالارفتن سطح قند خون خواهد شد.

پروتئين: روزانه مصرف 2 واحد پروتئين بر ای شما توصيه می شود. مواد غذايی حاوی پروتئين عبارتند از : گوشت ،مرغ ، ماهی ، تخم مرغ ، پنير کم چرب ، اين مواد غذايی به طور مستقيم باعث تغيير در ميزان قند خون شما نمی شوند. شير، ماست و حبوبات نيز منابع مهمی برای پروتئين مي باشند. به خاطر داشته باشيد که آنها حاوی کربوهيدرات نيز میباشند.

کلسيم و آهن: نياز به مصرف کلسيم و آهن در طول دوران بارداری افزايش می يابد. سعی کنيد 3-2 وعده مواد غذايی کم چرب حاوی کلسيم در روز مصرف کنيد. ( ا واحد = 250ml شير يا شير سويا غنی شده ، 200 گرم ماست و يا 2 برش پنير ) آهن در گوشت قرمز ، مرغ و ماهی به آسانی جذب می شود. به هر حال اگر شما گياهخوار بوده و يا تمايلی به استفاده از اين مواد غذايی نداريد می توانيد طبق صلاحديد پزشک ار مکمل های حاوی کلسيم و آهن استفاده کنيد.

پایش قند خون


پایش سطح گلوکز خون در طی روز کمک می‌کند تا مشخص شود که آیا برنامه غذایی و فعالیت بدنی بیمار برای کنترل قند خون وی مؤثر بوده است؟ و یا برای حفظ رشد و نمو صحیح در فرزند وی، نیاز به تجویز انسولین اضافی است؟ پزشک معالج از بیمار می‌خواهد که مصرف غذای روزانه خود را یادداشت کند. همچنین یادداشت نمودن مصرف قند و شکر خانگی، به پرهیز از مصرف بی رویه قندهای ساده کمک می‌نماید.

منابع:

کودک‌آنلاین، مرکزتحقیقات، تابناک،

shafaf.ir، ویکی‌پدیا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *