رژیم غذایی و تغذیه برای پسر یا دختر شدن جنسیت جنین

در جوامع امروزی، یکی از علائق زوج های جوان آن است که بتوانند خود جنسیت فرزند خود را مشخص نمایند و در این راستا دنبال ایمن ترین راه هستند. اگرچه متخصصان تغذیه و زنان و زایمان معتقدند که تاثیر رژیم غذایی بر جنسیت جنین هنوز در پرده ای از ابهام است و نمی شود خیلی روی آن حساب کرد، اما توصیه هایی وجود دارد که به شما کمک می کند با غنی کردن برنامه غذایی تان از بعضی یون های غذایی ماند کلسیم، سدیم، پتاسیم و… احتمال پسر یا دختر دار بودن خود را افزایش و کاهش دهید.

آیا دستور غذایی خاصی برای فرزند پسر دار شدن وجود دارد؟ تحقیقات انجام شده نشان داده که تغذیه نیز تا حدودی در تعیین جنسیت مهم است. به دلیل تنوع و تفاوت عادت های غذایی در کشورهای مختلف ، رژیم غذایی استانداردی برای تعیین جنسیت جنین وجود ندارد . اما طبق تحقیقات می توان از تعادل یون های منیزیم ، سدیم ، پتاسیم و کلسیم در بدن می توان استفاده کرد.  ابتدا باید مطمئن شویم که ممنوعیتی برای اجرای رژیم نداشته باشید. مثلاً رعایت رژیم غذایی برای پسردار شدن در موارد: فشار خون بالا، ناراحتی های قلبی و نارسایی های کلیوی ممنوع است. رعایت رژیم غذایی برای دختردار شدن در موارد: اختلالات عصبی، بالا بوودن کلسیم خون و نارسایی های کلیوی ممنوع است.

نحوه مشخص شدن جنسیت فرزند از دیدگاه فیزیولوژیکی

بطورکلی از دیدگاه فیزیولوژیکی، سلول های جنسی در بدن خانم ها حاوی کروموزوم های X و در بدن آقایان شامل کروموزوم های X و Y می باشد. برای تشکیل جنین پسر یا دختر در رحم مادر، در خانم ها در اواسط سیگل قاعدگی، یک یا چند تخمک با کروموزومهای جنسی X تولید می شود. در حالی که در اسپرم آقایان دو نوع کروموزوم Xو Y وجود دارد. بعد از رابطه جنسی و ورود اسپرم های مرد به داخل مهبل زن، اگر اسپرم دارای کروموزوم جنسی Y زودتر با تخمک با کروموزوم های X در محیط رحم لقاح یابد، جنین پسر می شود. در حالی که اسپرم دارای کروموزوم جنسی X با تخمک با کروموزوم هایX در محیط رحم لقاح یابد، جنین دختر می شود.

دیدگاه علم تغذیه در تعیین جنسیت

برخی متخصصین تغذیه بر اساس این قانون کلی فیزیولوژی، معتقدند که تغذیه هم تا حدود 75 تا 80 درصد در تعیین جنسیت جنین موثر می باشد.مواد غذایی خاصی هم منجر به دختردار شدن می شود. اما چگونه؟

عوامل موثر در تعیین جنسیت نوزاد قبل از بارداری


عوامل مختلفی هستن که در تعیین جنسیت جنین نقش دارن که شامل موارد زیر میباشد:

  • عوامل اجتماعی و سلامت روحی مادر
  • عوامل محیطی مثل تغذیه مادر
  • زمان مقاربت
  • میزان PH واژن مادر در طی مقاربت

این عوامل جزء عوامل و روش های طبیعی هستن که با ایجاد تغییراتی در آنها میتوان شانس دختر یا پسر شدن را افزایش داد و روش های پزشکی نیز برای تعیین جنسیت قبل از بارداری وجود داره. مثل PGD-IVF یا روش نشانه دار کردن اسپرم ها. در این مطلب به شرح روش های طبیعی تاثیرگذار در تعیین جنسیت قبل از بارداری میپردازم.

چه زمانی باید رژیم غذایی را شروع کنیم؟


برای این منظور حداقل باید دو پریود ماهیانه قبل از تاریخ پیش بینی شده برای بارداری، رژیم غذایی تنظیم شده توسط متخصص تغذیه به طور جدی و دقیق رعایت شود. ضمناً حداقل زمان برای رعایت رژیم غذایی دو ماه است. چون امکان دارد همیشه پس از دو ماه و دو پریود، بارداری اتفاق نیفتد، باید تا زمانی که بارداری با انجام تست‌های آزمایشگاهی دقیقاً مشخص شود، رژیم ادامه داشته باشد. پس از اثبات بارداری، زن باردار رژیم غذایی متعادل و مناسب دوران بارداری معمولی را ادامه می‌دهد و نیاز به رعایت محدودیت‌های رژیم پیش از بارداری نیست.

استفاده از رژیم  غذایی خاص

جنین پسر

در این روش برای رسیدن به جنین پسر،  باید  نسبت سدیم و پتاسیم بالاتر از نسبت  کلسیم و منیزیوم باشد تا  متابولیسم تخمک و به مخصوصا  لایه خارجی آ ن را به نحوی تغییر دهد که اسپرم های حامل جنسیت پسر به طرف آن جذب شوند و برعکس برای جذب اسپرم های جنسیت دختر به وسیله تخمک، لازم است میزان کلسیم و منیزیوم خون بالاتر از  میزان پتاسیم و سدیم خون باشد.

غذاهای حاوی سدیم: گوشت گوسفندی،  جگرگوساله، هویج ، نمک طعام

غذاهای حاوی پتاسیم: فراورده های گوشتی، میوه ها مخصوصا( موز ، خرما)، سبزیجات مخصوصا ( سیب زمینی و هویج) و غلات می باشند.

غذاهای حاوی منیزیوم: قهوه، کاکائو، غلات، سبزی ها، مخمر آبجو، سویا، چغندر، گردو، جوانه گندم است.

غذاهای حاوی کلسیم:شیرکاکائو، ماست، بستنی، شلغم، بادام و ساردین است.

بنابراین غذاهایی که بیشتربرای لقاح پسر مناسب هستند شامل: غذاهای شور، خرما ، هویج، جگر ، گوشت، موز، تخم مرغ،سیب زمینی.

جنین دختر

غذاهایی که برای لقاح دختر مناسب هستند، شامل: بادام ، کاکا ئو ،شیر و فرآورده های آن مانند ماست و پنیر و …، ماهی ساردین، خاویار، جوانه گندم و کلم، کدو و فلفل سبز. رژیم غذایی که  کم‌انرژی  هستند و دارای  حداقل کالری و مواد معدنی و مواد مغذی  میباشند  منجر به ایجاد جنین دختر در رحم میشوند. با مصرف میوه‌ها و مواد شیرین   قند خون بالا می رود و با بالا رفتن گلوکز در ترشحات مخاطی دهانه رحم در روزهای تخمک گزاری، محیط  رحم را برای جذب اسپرم  پسر مناسب تر می کند زیرا اسپرم نوع پسر از تحرک بیشتری  نسبت به لسپرم دختر برخوردار است.غذاهای شیرین شامل: عسل، آب نبات،  کشمش، خرما، غلات صبحانه شیرین شده، هویج، بیسکوئیت، سیب زمینی پخته، نان گندم سفید، نوشابه های دارای شکر می باشند.

رژیم غذایی برای پدرها

بیشتر صحبت‌ها در مورد تعیین جنسیت جنین به رژیم غذایی خانم ها ارتباط دارد اما بد نیست بدانید برخی شایعات و فرضیات حاکی از این است که بهتر است پدران هم رژیم غذایی خاصی را دنبال کنند. به طور مثال پدرانی که می خواهند فرزند پسر داشته باشند بهتر است روزانه 9 میلی گرم زینک در رژیم غذایی شان داشته باشند. روی یکی از املاح معدنی است که سیستم باروری مردان را تقویت می‌کند و تولید توسترون را افزایش می‌دهد. برخی از شایعات می گویند مردانی که می‌خواهند فرزند پسر داشته باشند بهتر است 10 تا 15 دقیقه قبل از لقاح قهوه بخورند تا احتمال پسر زایی جنین افزایش پیدا کند.

نظر کارشناس


بیشتر متخصصان تغذیه و متخصصان زنان بر این باورند که چنین شایعاتی مبنای علمی ندارند و هنوز به اثبات نرسیده اند. شایعات و باورهای بسیاری در مورد تاثیر خوراکی ها برای دختر زایی یا پسر زایی وجود دارد. به طور مثال گفته می‌شود که خوراکی های اسیدی مانند ترشی، آبلیمو، سرکه و ماست را برای دختر دارد شدن مصرف کنید و بر عکس برای داشتن فرزند پسر غذاهایی مانند خرما یا کشمش بخورید که پتاسیم بالا دارند اما واقعیت این است که مطالعات آماری نشان می دهد اختلاف معنا داری در مورد تاثیر مصرف مواد غذایی در مورد تولد دختر پسر یا دختر وجود ندارد.

منابع:

باعلم، talk.patoghu، yasna، نی نی بان، بیتوته، دونفره، لحظه‌نما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *