لاغری موضعی با کرایولیپولیز: عوارض و هزینه

در جوامع امروزی اندامی لاغر و متناسب به عنوان بهترین و زیباترین فرم بدن شناخته می‌شود. به عبارت دیگر بسیاری از افراد در حالت عادی از اندام‌های گوشتی و چاق خود ناراضی هستند و از چربی‌های موضعی سمجی که با ورزش و رژیم غذایی از بین نمی‌روند، مشکل دارند. تا همین اواخر، تنها راهکاری که به جزء ورزش و رژیم غذایی برای حذف چربی‌های اضافی در بدن وجود داشت، استفاده از عمل‌هایی از قبیل لیپوساکشن، اولتراسوند و یا رادیوفرکانسی (RF) بود. اما تمامی این روش‌ها همراه با نوعی خطرات و عوارض پزشکی می‌باشد، در حالی که روش نوین کرایولیپولیز هیچ یک از این خطرات را ندارد.

کرایولیپولیز یک درمان مبتکرانه و کاملاً بدون درد است که برای از بین بردن سلول‌های چربی از طریق سرد کردن آن‌ها انجام می‌شود. این کار بدون منجمد کردن و یخ زدن بافت‌ها انجام می‌شود و هیچ آسیبی به بافت‌های سالم اطراف نمی‌رساند. از آنجا که کارآیی بالای روش کرایولیپولیز از نظر علمی کاملاً به اثبات رسیده است، ما هم بعد از انجام آزمایش‌های علمی گسترده تصمیم به استفاده از این روش گرفتیم.

کرایولیپولیز چیست؟


در روش کرایولیپولیز سلول‌های چربی طوری سرد می‌شوند که بدن قادر می‌شود آن‌ها شکسته و دفع کند. در این روش رسوبات چربی‌های ناخواسته به شیوه‌ای کنترل شده و غیرتهاجمی شکسته می‌شوند تا بهبود کنترل شده فرم بدن امکان‌پذیر شود. قرارگیری در معرض دماهای پایین باعث می‌شود که بافت چربی زیر جلدی، بدون آسیب رسیدن به بافت‌های اطراف، نابود شود. کرایو لیپولیز یک جایگزین غیرجراحی برای عمل جراحی لیپوساکشن است.

فرایند کرایولیپولیز چگونه عمل می‌کند؟


اساس کار در روش کرایولیپولیز بر مبنای این واقعیت علمی اثبات ‌شده است که سلول‌های چربی در مقایسه با سایر سلول‌های بدن که جزء اصلی تشکیل دهنده آن‌ها آب است، در دماهای نسبتاً بالاتری به حالت کریستالی تبدیل می‌شوند. وقتی که سلول‌های واقع در یک بافت چربی موضعی به وسیله ابزار دستگاه کرایولیپولیز به صورت اختصاصی سرد می‌شوند و دمای آن‌ها به حدود 4 درجه سانتی‌گراد می‌رسد، به تدریج از بین می‌‌روند و توسط سیستم ایمنی بدن دفع می‌شوند.

متقاضی مناسب برای کرایولیپولیز


روش کرایولیپولیز برای افرادی مناسب است که چربی‌های موضعی سمجی در قسمت‌هایی از بدنشان از قبیل لگن، باسن، ران، بازو و چانه انباشته شده است و علی‌رغم رژیم‌های غذایی کم‌کالری و ورزش منظم همچنان این چربی‌ها وجود دارند و از مقدار آن‌ها کاسته نمی‌شود. اما این درمان برای افراد چاق و دارای اضافه وزن شدید که می‌خواهند مقدار زیادی از وزن بدن خود را در یک فاصله زمانی کوتاه کاهش بدهند، راهکار مناسبی نیست. خاصیت مهم دیگری که کرایولیپولیز علاوه بر کاهش چربی در بافت هدف دارد آن است که چربی زیر پوستی را به حالت مناسبی توزیع می‌کند و به آن فرم می‌دهد. کرایولیپولیز را بسته به هدف و انتظارات بیمار می‌توان در یک جلسه 70 دقیقه‌ای بر روی یک یا دو ناحیه از بدن انجام داد.

چه مشکلاتی را می‌توان با این روش درمان کرد؟


این روش دارای کاربرد خاص برای کاهش تجمع سلول‌های چربی در نقاط مختلف بدن است. به این ترتیب از این روش عمدتاً برای رفع چربی جمع شده در ناحیه شکم و باسن استفاده می‌شود. به هر حال استفاده از این روش برای کوچک کردن سینه و نیز کاهش سلولیت امکان‌پذیر نیست.

افراد مناسب برای استفاده از این درمان باید تا حدودی از تناسب اندام برخوردار بوده و از سلامت کافی برخوردار باشند. این افراد احتمالاً در برخی نقاط بدن خود با بافت چربی مقاوم مواجه هستند که امکان رفع آن از طریق رژیم غذایی و تمرین‌های ورزشی وجود ندارد. توجه داشته باشید کرایولیپولیز برای کاهش وزن یا درمان چاقی مناسب نیست و نمی‌تواند یک روش جایگزین برای روش‌های تهاجمی‌تر و قوی‌تر برای از بین بردن سلول‌های چربی همچون لیپوساکشن باشد.

چه افرادی نباید از این درمان استفاده کنند؟


برای استفاده از این درمان، لازم است فرد از وضعیت سلامت مناسب برخوردار بوده و انتظارات واقع‌بینانه از نتایج درمان خود داشته باشد. به این ترتیب اکثر افراد می‌توانند از این روش برای رفع مشکل خود استفاده کنند و کرایولیپولیز یک روش بی‌خطر برای افرادی است که امکان استفاده از روش‌های تهاجمی‌تر همچون لیپوساکشن برای آنها به دلایل مختلف همچون خطر مربوط به داروی بی‌حسی وجود ندارد. این روش معمولاً برای افراد دچار چاقی شدید مناسب نیست و نمی‌تواند باعث دستیابی به نتایج دلخواه برای این افراد شود.

قبل از شروع درمان


ابتدا لازم است بیمار و پزشک معالج درباره نواحی نیازمند درمان تصمیم‌گیری نمایند. در این شرایط بررسی دقیق دلایل بیمار برای استفاده از این درمان از اهمیت قابل توجه برخوردار است. علاوه بر این لازم است اطمینان حاصل شود این درمان می‌تواند باعث دستیابی به نتایج مورد نظر بیمار شده و شرایط پس از درمان به صورت دقیق برای فرد توضیح داده شود. در این زمان پزشک معالج می‌بایست بتواند تمام سوالات بیمار را پاسخ گوید. در طول جلسه مشاوره لازم است شرح حال بیمار و سابقه درمانی وی بطور کامل بررسی شود تا به این ترتیب بتوان اطمینان حاصل کرد دلیلی برای منع استفاده از این درمان برای فرد وجود ندارد.

عوارض


روش کرایولیپولیز عوارض جانبی زیادی ندارد. به خاطر اینکه این روش درمانی غیر تهاجمی است، در این حالت هیچ زخم یا بریدگی مشخصی در بدن بیمار ایجاد نمی شود و به همین خاطر ریسک ایجاد عفونت در این روش درمانی صفر است. کرایولیپولیز درمانی ایمن و موثر برای لاغری موضعی است، بااین حال ممکن است عوارض زیر بروز یابد:

کبودی ناحیه درمان شده: این کبودی پس از 5 روز برطرف می‌شود. کبودی به ویژه در صورت درمان چانه و از بین بردن غبغب قابل توجه خواهد بود.

اثر بی‌حسی موضعی به مدت 2 تا 5 ساعت وجود دارد. البته اثر بی‌حسی در بعضی موارد تا دو هفته نیز از بین نمی‌رود.

ناحیه درمان سرد و سفت می‌شود، این اثرهای جانبی ظرف چند ساعت تا چند روز از بین می‌رود.

هزینه


هزینه درمان متناسب با موضع، تعداد جلسات مورد نیاز و هدف نهایی شما متغیر است. غالبا پس از یک بار درمان کاهش مقدار قابل توجهی از چربی را شاهد هستید اما اگر مایل باشید تا چربی بیشتری را کاهش دهید می توانید به جلسات اضافه کنید.

منابع:

سیب ‌سرخ،clinicrazi.ir، کلینیک رازی،

skinbeautyclinic، شهرزادمحمدیان

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *